Wiedza o kupnie gruntów w pigułce

Na kupno działki i wybudowanie własnego domu decyduje się coraz więcej rodzin. Życie w mieście jest szybkie i intensywne, przez co wiele osób szuka stamtąd ucieczki. Prywatny teren na obrzeżach aglomeracji miejskiej lub w małym miasteczku pozwala zwolnić, cieszyć się świeżym powietrzem i często pięknem przyrody. To jednak kwestia wymagająca odpowiedniego przygotowania, ponieważ nie każdy obszar figuruje jako przystosowany do budowy. Należy też zwrócić uwagę na jego ukształtowanie. Łatwo się domyślić, że najbardziej pożądane są działki płaskie. Wszelkie nierówności mogą zwiększać koszty budowy i ograniczyć możliwości w projekcie.

Działki

Kluczowym aspektem, na którym podparty będzie wybór, jest powierzchnia. Choć wiele osób marzy o ogromnej przestrzeni użytkowej, posiadanie dużej działki niesie ze sobą sporo obowiązków – koszenie, pielęgnacja trawy itd. Warto również wspomnieć o cenie rosnącej proporcjonalnie do jej wielkości. Duże znaczenie ma też kształt nieruchomości, jeśli przybiera on formę np. trójkąta, postawienie wymarzonego domu może być problematyczne. Najchętniej kupowane to te w formie kwadratów lub prostokątów, wszelkie zakrzywione rogi mogą powodować konflikt w aranżacji – okaże się ona nieco ograniczona. Należy mieć na uwadze, że zakup parceli to połowa sukcesu. Kolejny wydatek z tym związany to uiszczenie wszelkich kosztów notarialnych: 2% podatku za czynności cywilnoprawne, taksy notarialnej, VATu w wysokości 23% oraz opłaty sądowej za wpis i złożenie księgi wieczystej.

Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

Zakup wymarzonej ziemi nie jest prostym przedsięwzięciem. Temat czynności i aspektów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed nabyciem działki, wydaje się bardzo obszerny. Należy zorientować się we wszystkich tych informacjach, aby nie popełnić błędu, który negatywnie wpłynie na całą inwestycję. Niestety zdarza się, że część sprzedających zataja przed potencjalnymi kupującymi informacje o terenie zalewowym, będącym częścią gruntu. Gdy przez intensywne opady deszczu w pobliżu wzbierze rzeka w wielu sytuacjach woda na takiej parceli będzie sięgała kostek, a czasami nawet pasa. Zalane piwnice, domy, strażacy niosący pomoc – te obrazy dość często widoczne są w internecie czy telewizji. Prawo nie zabrania budowy na tego typu obszarach, warto jednak mieć świadomość konsekwencji takiego zakupu. Działki na sprzedaż musi obejmować plan zagospodarowania (MPZP). Na jego podstawie można się dowiedzieć, jakie inwestycje są planowane w okolicy.

Dzięki weryfikacji zainteresowani uzyskają informację o tym, do jakiej zabudowy został przeznaczony teren oraz czy nie jest objęty ochroną. Może się okazać, że nie spełni oczekiwań w tym zakresie, przez co możliwości inwestycyjne zostaną znacznie ograniczone. Ważny aspekt to także uzbrojenie, czyli doprowadzenie wszelkich mediów do działki, w tym wody i energii elektrycznej, w niektórych przypadkach również kanalizacji czy gazu. Jeśli go brakuje, trzeba wykonać je samodzielnie, co pochłonie dodatkowy czas i pieniądze. Dojazd do zakupionego terenu to również ważna kwestia, dlatego warto zadbać o dostęp do drogi publicznej. Bez niej dostanie się do parceli mogłoby być problematyczne, a takie sytuacje występują dość często.

Działka budowlana

Formalności związane ze sprzedażą i kupnem działki

Formalności to istotny etap przy zakupie działki, nie są jednak zbyt przyjemne dla sporej grupy osób. Nie każdy się na tym zna, dlatego, aby nie przeoczyć żadnych kruczków prawnych, warto zatrudnić specjalistę. Ten wszystko objaśni i pomoże przygotować stosowną dokumentację. Dotyczy to zarówno ludzi wystawiających działki budowlane na sprzedaż, jak i tych, którzy je kupują. Jednym z głównych dokumentów będzie wypis z rejestru ewidencji gruntów (EGIB). Za taką usługę trzeba uiścić należność w wysokości około 150 złotych. Znajdują się tam informacje między innymi o powierzchni, klasie gleby, identyfikatorze parceli, danych właściciela i nazwie powiatu.

Jest to niezbędny druczek głównie w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. Trzeba również sprawdzić księgę wieczystą, czyli rejestr publiczny określający status prawny działki. Znajdują się tam różnorodne dane o konkretnym obszarze, obciążeniach nieruchomości m.in. hipotekami. Sprawdza się ją po otrzymaniu od właściciela odpowiedniego numeru, jeśli jednak ten nie chce jej podać, zdecydowanie lepiej wycofać się z zakupu. Może być to znak, że coś z nią nie tak. Dokumenty dla działki niezabudowanej będą zupełnie inne niż te, na których znajdują się już jakieś obiekty. Dbając o sprawdzenie tych informacji, można „spać spokojnie” i nie przejmować się możliwymi konsekwencjami na przykład z tytułu zadłużenia terenu.