Warszawa jest wciąż ekstremalnie szybko rozwijającym się miastem, do którego ściąga coraz więcej osób z całego kraju, jak również spoza jego granic. Nic więc dziwnego, iż tak trudno nadążyć jest za wszystkimi zmianami, jakie zachodzą na tamtejszym rynku nieruchomości. Popyt na konkretny rodzaj mieszkań rośnie i maleje, przez co ciężko jest trafić w dobrą inwestycję. Dodatkowo do wszystkich obliczeń wprowadzane są drobne zmienne, które także całkowicie zmieniają wynik działań, na które składa się rynek mieszkaniowy w Warszawie. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć tekst mający na celu odpowiedzieć na proste pytanie: "Jak wygląda rynek nieruchomości w Warszawie?".
Ceny nieruchomości w Warszawie
Najlepiej będzie zacząć od meritum, czyli od cen, jakie mają mieszkania w Warszawie. Pojawienie się nowo wybudowanych mieszkań, które zostały oddane w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku oraz tych oddanych już do maja 2019 pozwoliło na zachowanie stałego poziomu cen nieruchomości, przez co w stolicy nie odczuwa się wzrostu cen mieszkań, jakie widać w innych miastach Polski. Nie zmienia to faktu, iż lokum w Warszawie nie należy do tanich - w kwietniu 2019 ceny ofertowe na rynku pierwotnym przekroczyły 8500zł/mkw., co oznacza, iż za nowe mieszkanie o 30 metrach kwadratowych zainteresowany będzie musiał zapłacić 255 tysięcy złotych. Rynek wtórny także nie jest łaskawy - ceny już dawno przekroczyły 10 tysięcy za metr kwadratowy, co oznacza, że mieszkania na sprzedaż w Warszawie mogą być w tym roku naprawdę drogie.
Jakich mieszkań jest najwięcej?
Każde biuro nieruchomości w Warszawie ma szeroką ofertę mieszkań - od tych mniejszych, aż po większe domy znajdujące się na zamkniętych osiedlach. Jakich jednak mieszkań jest najwięcej? Przede wszystkim tych o mniejszym, kompaktowym metrażu od 30mkw. do 60-70mkw.. Skąd ta zmiana? Głównie jest ona spowodowana nowymi trendami w aranżacji wnętrz, które pozwalają na mądre urządzenie mniejszej przestrzeni - pozwala to na stworzenie ładnego, przestronnego mieszkania bez konieczności inwestowania w ogromny metraż. Dodatkowo jest to spowodowane także preferencjami ludzi, których często nie stać na jednorazową inwestycję przekraczającą 300 tysięcy złotych.
Kupno i sprzedaż mieszkań w Warszawie w roku 2019 - niezależnie od rynku - jest dość sporym wydatkiem, szczególnie dla tych, którzy nie szukają dla siebie lokum, a zamiast tego chcą zainwestować w rynek nieruchomości. Ci natomiast marzący o własnym kącie muszą przygotować się na spore wydatki, gdyż nie wygląda na to, by w najbliższej przyszłości ceny mieszkań poszły w dół.